© 2021 Proudly created by Anoushka
Ucho to zdecydowanie najbardziej popularne miejsce, w którym decydujemy się na kolczyki. Właściwie cała powierzchnia może zostać poddana zabiegowi piercingu. Coraz modniejsze wręcz są kompozycje odtwarzające np. układ planet, gwiezdne konstelacje, czy po prostu wymyślone wzory i kształty.
Do przemywania stosuj wodę morską 2-3 razy dziennie. W celu zmniejszenia opuchlizny 1-3 razy dziennie wykonaj okład z naparu kory dębu (na około 10 min). Systematycznie (najlepiej raz dziennie) sprawdź czy kulka w kolczyku jest dokręcona, żeby uniknąć jego zgubienia.
Podczas gojenia się kanału przekłucia w uchu nie należy:
kręcić kolczykiem
wyjmować kolczyka
wymieniać kolczyka przed czasem wskazanym przez piercera
zaklejać plastrami (dopuszczalny jest plaster Tegaderm lub inny przepuszczający powietrze i wodoodporny)
korzystać z basenu oraz kąpieli w jeziorach, morzach, oceanach
narażać przekłucia na kontakt ze środowiskiem, które może doprowadzić do zakażenia rany
nakładać kremów/balsamów/maści/makijażu na przekłucie
dotykać przekłucia brudnymi rękoma, brudnym ręcznikiem itp
doprowadzać do zahaczeń o ubranie, włosy itp
uprawiać sportów kontaktowych
spożywać alkoholu, kofeiny
opalać się w solarium
Poniżej przedstawiam najbardziej popularne przekłucia uszu oraz ich nazwy:
Pod tą nazwą kryje się przekłucie płatka ucha, czyli najbardziej standardowe miejsce do noszenia kolczyków (lobe) oraz tzw. drugi czy trzeci kolczyk w płatku ( czyli upper lobe, który może być pojedynczy, podwójny itp). To ile kolczyków pomieści płatek ucha zależy od jego budowy anatomicznej.
Tego rodzaju przekłucie goi się stosunkowo krótko, około 6 -8 tygodni. Po tym czasie można zmienić kolczyk na krótszy lub bardziej ozdobny niż ten, który dostaniesz podczas zabiegu.
Kolejne przekłucie cieszące się bardzo dużą popularnością zarówno u kobiet jak i mężczyzn, w każdej grupie wiekowej. Pod ta nazwą kryje się kolczyk wykonany wzdłuż małżowiny usznej i na jej przedniej części nazywany jest forward helix. Można także rozróżnić przekłucie określane jako anti helix, zwane także snug.
W tym miejscu kolczyk goi się dłużej ponieważ przekłucie wykonane jest w części chrzęstnej ucha i zajmuje około 3-5 miesięcy.
Nieco mniej popularny kolczyk, ale pełny uroku i stwarzający możliwość dobrania interesującej biżuterii. Wykonuje się go w chrząstce tuż przy kanale słuchowym.
Tego typu przekłucie goi się około 3-5 miesiący.
Bardzo modne przekłucie, umiejscowione najczęściej w górnej części ucha. Charakterystyczną cechą industriala jest to, że jeden kolczyk, najczęściej sztanga, przechodzi przez dwie dziurki. To przekłucie goi się długo, ponieważ nawet 6-8 miesięcy.
Jest to przekłucie wykonywane w fałdzie nad tragusem. Ponieważ jest to chrząstka, czas gojenia to min. 3-4 miesiące. Jednak nie u każdej osoby fałda w tym miejscu ma budowę pozwalającą wykonać takie przekłucie.
Kolczyk umiejscowiony na chrząstce „w środku” ucha. Wyróżnia się dodatkowo dwa rodzaje tego przekłucia a ich granice stanowi „fałda” w małżowinie ucha. Powyżej tego miejsca mówimy o przekłuciu outer conch, natomiast poniżej „granicy” jest to inner conch.
Przekłucie bardzo podobne do rook, z tym że umiejscowione na fałdzie bezpośrednio nad kanałem słuchowym. Podobnie jak w przypadku kolczyka rook, nie u każdego ta fałda jest na tyle rozwinięta, że można tam umieścić kolczyk. Dlatego warto to skonsultować z piercerem.
Tego typu przekłucie goi się średnio 4-8 miesięcy.
Jest to przekłucie, w którym jeden kolczyk (najczęściej okrągły) przechodzi przez dwa kanały w uchu. Bardzo często jest on mylony z z conchem wykonanym na kolczyku kółku.
Orbital goi się średnio 3-6 miesięcy.